Gaziler Günü nedir? Gaziler Günü Ne zaman kutlanır?

Gaziler Günü ne zaman kutlanır?

Her yıl 19 Eylül tarihi Gaziler Günü olarak kutlanır.

tsk_gaziler_gunune_ozel_afisler_hazirlatti_h113371

Türk kültüründe ülkesi için savaşanlar ve şehit olanlara büyük saygı vardır. Anne ve babalar çocuklarının askere gideceği günü heyecanla bekler. Askere giden erkek çocuklar bazen şehit bazen ise gazi olabilir. Her şehit verdiğimizde bir tören düzenlenir. Ancak gazilerde durum böyle değildir. Gazilerimizi anmak için belirlenmiş bir gün vardır. Bu gün 19 Eylül’dür. Bu günün kökeni Ulu Önder Atatürk’ün gazi ünvanı aldığı tarihe dayanır. Mustafa Kemal Atatürk 19 Eylül 1921 tarihinde meclisten gazi ünvanını almıştır. O günden beri her yıl 19 Eylül tarihi Gaziler Günü olarak kutlanır.

Gaziler Günü’nde gazilerimiz bir araya gelerek Mehter Marşı eşliğinde yürüyüş yaparlar. Bu günde gaziler ve gösterdikleri büyük cesaret hakkında konuşmalar yapılır. Gaziler yürüyüş yaparken genellikle Övünç Madalyası takarlar. Bu madalyalar gazilerin ülkemize verdikleri büyük hizmetin belgesidir.

Bu günde gaziler okullarımıza gelirler ve Gaziler Günü ile ilgili yazılar okurlar. Verdikleri  mücadeleyi şiirleştirenler ise Gaziler Günü ile ilgili şiirlerini seslendirirler. Öğrencilerimizin bu kahramanlara saygı duyması için sınıfların camlarına ve panolara Gaziler Günü ile ilgili güzel sözler asılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.