Gaziler Günü ile ilgili yazı

Gaziler Günü

images-1Ülke olarak topyekun gazi olma şerefine erişmiş bir milletin torunlarıyız. Ataları cenk meydanlarında ömür harcamış bir millet olarak şehadet ve gazilik aşina olduğumuz kavramlardır.

Gaziler günü 19 Eylül tarihinde kutlanmakta olup bu günün gaziler günü ilan edilmesinin sebebi Sakarya Meydan Muharebesi’nin ardından 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’ya “Mareşal” rütbesi ile birlikte “Gazi” unvanının verilmiş olmasıdır.

Bir ülkenin kurtarıcısı ve kurucusu gazi olur da halkı gazilikten nasibini almaz mı ? Kurtuluş savaşının kazanılması bir çok canların feda edilmesi, organların cephede bırakılması ve çoğu kişinin savaş yarası alması ile mümkün olmuştur. Bu yönüyle Türk Ulusu “Gazi” bir ulustur.

Gazi kelime anlamı itibariyle gazaya (kutsal savaş) katılan kişi olup, anlamlı bir savaşa katılıp yaralanan veya en azından muharebeye katılan kişiler gazidirler.

Şimdilerde yaşamlarımızı idame ettirebildiğimiz bir toprak parçasında düşman korkusu olmadan bulunabiliyorsak bu hem önceden, hem de halen birilerinin canları vatan için feda etmiş veya etmekte oldukları içindir. Ülkeleri yıkıma götüren büyük savaşlar artık geride kalmıştır, ancak milletin huzuruna kast eden, karanlık emellere uşaklık eden terör odakları ile mücadelede goncası açmamış yiğitlerimiz canlarını feda etmekte, bir çoğu da yaralanarak geri kalan yaşamını sakat olarak sürdürmektedir.

Hiç şüphesiz ki bu feda edişler boşuna değildir. Askere giden her Türk erkeği, birer gazi veya şehit adayıdır. Vatan savunmasında yer almış kişilere hürmet ve minnet edilmesi gerektiği herkesçe bilinmektedir. Fakat gazilerin fedalarının karşılığının sadeceahiret ecri olmaması gerektiği, onlara yaptıkları hizmetlerin karşılığı olarak ciddi tazminatlar ödenmesi gerektiği açıktır.

Bu konu ile ilgili olarak zaman içinde çeşitli mevzuat düzenlemeleri yapılmış, gazilere maaş verilmesi, yakınlarına TOKİ idaresinden kolay konut sağlanması gibi ayrıcalıklar getirilmiştir. Fakat gerek bunlar, gerekse de toplu taşıma indirimleri gibi sembolik hediyeler ihtiyacı karşılamak zorundadır. Açıkça belirtmek gerekir ki devletimiz bu konuda cömert olmak zorundadır.

Bir başka husus da insan hayatı ve organlarının dünyanın en kutsal hazineleri olduğudur. Bu yüzden savaşları ve çatışmaları en aza indirecek şekilde politikalar üretilmeli, şahsi çıkarlar uğruna gencecik fidanlar feda edilmemelidir.

Kalıcı sakatlığı bulunan bir kimseyi, teknolojinin son imkanları kullanılsa da eski sağlığına kavuşturmak mümkün değildir. Fakat yeni canların yanmaması veya en azından kayıpların en aza indirilmesi mümkündür. Kaybedilen bir uzvu ne sembolik nişanlar, ne evler, ne paralar yerine koyabilir. Gaziler haftasında gazilere bakıp yeni gazilerin oluşmaması için farkındalık çalışmaları yapılması gerekmektedir.

Ülkemizin iç çekişmelere feda edilmemesi, insanımızın ve devletimizin enerjisinin doğru yönde kullanılması ve toplumsal barış için terörden medet umanların da şapkasını öne koyup düşünmeleri gerekir. Hangi ideal insan hayatından değerlidir, başkasının acısı nasıl senin sevincin olabilir bunları düşünmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.